czwartek, 25 sierpnia 2011

Dekalog urody nastolatki


1. Pielęgnuj twarz

Nastolatki zwykle mają problem z pryszczami. Niestety, trądzik jest nieodłącznym elementem młodości. Prawie każda musi przez to przejść. Pod wpływem aktywnych hormonów gruczoły łojowe pracują intensywniej i wydzielają więcej sebum, czyli łoju skórnego. Zatyka on pory i tak tworzą się zaskórniki. W dodatku na młodej skórze łatwo rozwijają się stany zapalne. A stąd już tylko krok do trądziku. Co robić? Jeśli chcesz mieć ładną cerę, musisz być cierpliwa. Tylko systematyczna, staranna pielęgnacja pomoże zapanować nad uporczywą zmorą młodości.
Kosmetyczka Arleta Walach radzi, by każdy dzień zacząć i skończyć dokładnym oczyszczeniem twarzy. - Odradzam jednak mydło. Do mycia twarzy najlepiej sprawdzają się specjalne żele - wyjaśnia. - Młodą cerę, skłonną do wyprysków, najlepiej myć preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym. Do cery tłustej poleca zaś płyny micelarne lub beztłuszczowe mleczka. Po takiej toalecie koniecznie trzeba przemyć twarz tonikiem - nawilży naskórek, przywróci właściwe pH, zwęzi pory, zmatowi twarz. Teraz czas na odpowiedni krem. - Nie podbieraj go jednak mamie - ostrzega Arleta Walach. - Wystarczy własny, delikatny krem nawilżający, koniecznie z filtrem przeciwsłonecznym.
Jeśli masz problemy z pryszczami, dobrze, gdy krem będzie bogaty w substancje antybakteryjne - związki cynku i witaminy z grupy B. Kosmetyczka radzi, by przynajmniej raz w tygodniu zrobić porządnypeeling twarzy specjalnym żelem. Można też raz na dwa tygodnie położyć na twarz maseczkę złuszczającą naskórek, która głęboko oczyści i odżywi skórę. Nakładaj też maseczki odżywcze - odżywiają skórę, nawilżają, dodają blasku. Makijaż nastolatki powinien być subtelny i delikatny. Raczej podkreślać naturalną urodę niż ją przytłaczać.

2. Dbaj o ciało

Każdy dzień powinnaś zacząć od prysznica. Pamiętaj o okolicach intymnych - przypomina Arleta Walach. - Używaj do tego celu specjalnego żelu do higieny intymnej, najlepiej dla nastolatek.Dokładnie osusz całe ciało ręcznikiem, a następnie wmasuj delikatny balsam. Jeśli masz skórę suchą, sięgnij po balsam nawilżający. Podobnie wieczorem umyj dokładnie ciało z brudu, który zebrał się na nim przez cały dzień. Pamiętaj, by całe ciało dokładnie namydlić, wymasować gąbką (szorstka poprawi ukrwienie i zrobi delikatny peeling) i spłukać. - Zawsze starannie wytrzyj, szczególnie w zakamarkach np. między palcami - podkreśla Arleta Walach. Jeśli posmarujesz ciało balsamem, sprawisz przyjemność nie tylko swojemu ciału, ale i psychice.

3. Użyj dezodorantu

Kiedy hormony szaleją, jesteś narażona na intensywne wydzielanie potu. Dlatego nieodłącznym punktem porannej toalety powinien być dezodorant, najlepiej o delikatnym zapachu. Wybór jest duży - w kulce, w sztyfcie, w sprayu. - Nie można go jednak stosować zamiast porannej toalety - ostrzega kosmetyczka. - Bo efekt może być bardzo nieprzyjemny.

4. Dbaj o czyste włosy

Jak często myć włosy? - Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi dla wszystkich - twierdzi Adam Kosmala, fryzjer, stylista. -Wszystko zależy od tego, jak szybko się brudzą, a zwłaszcza przetłuszczają. Czasem nawet codziennie. Przestrzegam przed codziennym myciem głowy, jeśli nie ma takiej potrzeby - bo zaczną się przetłuszczać coraz bardziej. Fryzjer twierdzi natomiast, że bardzo ważny jest dobór odpowiednich preparatów. Nastolatki przeważnie potrzebują szamponu do włosów przetłuszczających się. Do tegoodpowiednia odżywka. - Uwaga tylko, by nie przesadzić z ilością - ostrzega Adam Kosmala. - Włosy będą ciężkie i wyglądały jak przetłuszczone.
Przestrzega też, by nie czesać mokrych włosów szczotką, a grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. - Wieczorem zaś koniecznie starannie wyszczotkuj włosy - radzi. - Nie tylko usuniesz z nich kurz i pył, ale też zrobisz solidny masaż skóry głowy. Taki masaż ożywia cebulki, poprawia ukrwienie. Włosy najlepiej szczotkować z głową spuszczoną w dół, zaczynając od szyi. Najlepsza jest do tego szczotka z twardego drewna i naturalnego włosia. Co 4-6 tygodni warto też odwiedzić fryzjera. - Rozdwojone końcówki są wątpliwą ozdobą, a i fryzurze warto nadać co pewien czas odpowiedni kształt - twierdzi stylista. - Tylko wtedy włosy będą prawdziwym atrybutem.

5. Myj zęby

Nasze babki mawiały:rano dla urody, wieczorem dla zdrowia.Dziś dentyści zalecają mycie zębów po każdym posiłku. I najważniejsze, żeby robić to starannie. -Tylnym zębom należy poświecić tyle samo uwagi, co przednim - przypomina Małgorzata Kret, lekarz stomatologii. - Zwykle starannie szorujemy przednie, zaniedbując te niewidoczne. To duży błąd, bo właśnie na tylnych zębach najchętniej gromadzą się resztki pokarmu, które są doskonałą pożywką dla bakterii.
Dentystka radzi zaprzyjaźnić się z nitką dentystyczną, która doskonale usuwa resztki z przestrzeni międzyzębowych. A także z płynem do płukania jamy ustnej, który dokładnie wypłukuje nawet mikroskopijne resztki, otaczając ząb odpowiednią powłoką ochronną. - Podczas mycia zębów nie wolno zapominać o starannym wyszczotkowaniu dziąseł i języka - mówi Małgorzata Kret. - Zwłaszcza na języku gromadzi się znacznie więcej bakterii niż na innych częściach jamy ustnej. I oczywiście pamiętaj o systematycznych wizytach u dentysty.

6. Złuszczaj skórę


Nawet nie wyobrażasz sobie, jak ważny jest to zabieg. Oczyszcza skórę, ułatwia jej oddychanie, sprawia, że krem lepiej wchłania się w skórę, a to znaczy, że lepiej działa. Pamiętaj tylko, by kosmetyk do peelingu (krem czy żel) był przeznaczony do młodej cery, najlepiej do skóry wrażliwej (chyba, że masz skłonność do trądziku, to mający właściwości antytrądzikowe). Doskonale w tej roli sprawdzają się też płatki owsiane. Nanieś preparat na umytą, wilgotną twarz i przez kilka sekund masuj skórę. Spłucz i przetrzyj tonikiem. Podobnie peelingu wymaga całe ciało, szczególnie skóra dekoltu, ramion i pleców.

7. Zadbaj o dłonie

Są twoją wizytówką. Pewnie jeszcze o tym nie myślisz, ale starzeją się najszybciej. Dlatego po każdym myciu (mydło i płyny myjące bardzo wysuszają skórę, podobnie jak suszarki do dłoni) starannie wetrzyj w ręce krem nawilżający lub odżywczy . - Jeśli masz bardzo suchą skórę, może być nawet krem natłuszczający - dodaje kosmetyczka Arleta Walach. - Warto też raz na pewien czas robić dłoniom kąpiele w ciepłej oliwie lub olejku dla dzieci. Nie zapominaj o paznokciach.Powinny być równo przycięte , półokrągło lub prostokątnie, najlepiej specjalnymi nożyczkami. Warto też wygładzić je specjalną polerką - będą gładkie i błyszczące. Możesz położyć na nie odżywkę. Skórki nie mogą być pozadzierane . Na imprezę możesz użyć lakieru do paznokci. Pamiętaj jednak, że poodpryskiwany lakier wygląda wyjątkowo nieestetycznie .

8. Zadbaj o stopy


Często nie dbamy o nie właściwie i poświęcamy im mniej uwagi niż dłoniom. Może dlatego, że zwykle są schowane. Ale nadchodzi lato - czas sandałów i klapek. Pokaż światu piękne stopy. Przede wszystkimpoobcinaj paznokcie . - Bardzo ważne jest zrobić to w odpowiedni sposób - ostrzega Arleta Walach. - Źle obcinane, mogą być powodem bolesnego wrastania przez całe lata. Paznokcie u nóg trzeba obcinać prosto, nie zaokrąglać. Zrób stopom ciepłą mydlaną kąpiel, może być z dodatkiem soli do kąpieli lub oliwki. Potem zetrzyj specjalną tarką lub grubym pilnikiem stwardniały naskórek, na koniec jeszcze zrób peeling .Wypoleruj paznokcie, a w stopy wetrzyj krem nawilżający. Możesz przy tej okazji zrobić automasaż stóp - to bardzo relaksuje.

9. Pamiętaj o dobrym śnie


Wypoczęta, zdrowa cera to połowa sukcesu. Gdy jesteś niewyspana, oczy są podkrążone, opuchnięte, a twoja skóra staje się szara i zmęczona. Trudniej goją się też wszelkie pryszcze. Dlatego zadbaj o dobry sen. To najlepszy kosmetyk.
Pamiętaj, że podczas fazy snu głębokiego (pierwsza faza snu głębokiego jest zwykle po ok. 30 minutach od zaśnięcia) organizm regeneruje się najlepiej. Głęboki sen to nie tylko wakacje dla mózgu, ale też czas prawdziwego spa dla twojej skóry. Twój organizm wydziela bowiem wtedy hormon wzrostu, który wpływa na odbudowę tkanek. Wzrasta też produkcja białek, które „cerują” wszelkie uszkodzenia skóry. Jaki jest przepis na dobry sen? Wywietrz starannie pokój i pamiętaj, że temperatura w sypialni nie powinna być zbyt wysoka (gdy jest za gorąco, budzisz się opuchnięta i z bolącą głową). Ważny jest wygodny materac i cisza. Zapach lawendy i chmielu przynosi sen.

10. Nie zapominaj o uśmiechu

Promienny uśmiech, radosne oczy najlepiej zdobią każdą kobietę.Dodają blasku, ujmują lat. Ściągają spojrzenia ludzi, dodają energii.

Ach, te pryszcze!

Czyli abc pielęgnacji skóry trądzikowej:
  • Mycie twarzy.Używaj tylko specjalnych płynów do mycia, które nie zawierają mydła. Mydło wysusza nadmiernie skórę i podrażnia.
  • Oczyszczanie.Zaskórniki usuniesz za pomocą złuszczającego i oczyszczającego peeelingu.
  • Pielęgnacja. Ma na celu łagodzenie zmian trądzikowych, matowienie skóry i jej nawilżanie. W sklepach kosmetycznych znajdziesz produkty, które regulują jakość i produkcję sebum, złagodzą podrażnienia i dodatkowo nawilżą. Jeśli masz błyszczącą cerę, stosuj kremy matujące.
  • Ochrona przed słońcem. Jeszcze do niedawna przekonywano, że słońce wysusza pryszcze i leczy trądzik. Niby tak, ale efekt jest krótkotrwały. Pod wpływem promieniowania (słońca czy solarium) naskórek staje się grubszy, sebum więc gorzej wypływa i tworzą się nowe zaskórniki. W dodatku im bardziej wysuszona jest skóra, tym więcej łoju produkuje.
  • Wizyta u kosmetyczki. Czasem jest niezbędna. Fachowo usunie wągry, oczyści skórę.
  • Wizyta u dermatologa. Gdy nie potrafisz poradzić sobie z trądzikiem, leczenie farmakologiczne jest niezbędne. Niektórzy uważają nawet, że od dermatologa należy zacząć leczenie trądziku. Dermatolog zapisze z pewnością nie tylko specjalne kremy czy żele do smarowania, ale też leki doustne (kuracja hormonalna lub antybiotykowa). Winowajcą nadmiernego łojotoku nie są bowiem bakterie (choć pomagają skutecznie), a huśtawki hormonów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz